Mennyi az annyi?
Az első, és leggyakoribb tévhit a LED-ekkel kapcsolatban az energiamegtakarításukhoz kapcsolódik. A 80-90% sokszor és sokféle szövegkörnyezetben elhangzik, valójában azonban azt kell figyelembe vennünk, hogy mihez képest helytálló ez az arányú megtakarítás. Ezek a számok nagyon szépen hangzanak, és igazak is, amennyiben hagyományos izzókhoz viszonyítunk, a fénycsöves technológiákhoz képest azonban már "csak" 30-70%-ról, fémhalogének esetében 50-70%-ról beszélhetünk. Mindazonáltal ezek is óriási számok, hiszen az 50% is a teljes elhasznált energia felét jelenti.
Örök élet vagy hosszú élettartam?
Az, hogy a LED örökéletű lenne, szintén nem igaz. Bár az igaz, hogy extrém esetben, rendkívüli hűtési ejárások és alacsony igénybevétel mellett egyes LED termékek akár a több százezer órát is kibírhatják, ilyen körülmények mellett azonban nem lenne túl hatékony a mindennapi használat. A gyártók ezért arra törekednek, hogy megtalálják a lehető legoptimálisabb arányt az élettartam és a teljesítmény között - azt a kompromisszumos megoldást, ami még mindkét szempontból megfelelő.
Mi számít drágának?
A LED drága. Szintén az egyik leggyakrabban elhangzó dolog a LED-ekkel kapcsolatosan. Számtalanszor hangsúlyoztuk már, de újra elmondjuk: a LED hosszútávú befektetés, és eleinte tényleg magasabb áron lehet hozzájutni, mint a hagyományos körtéhez, de ha azt nézzük, hogy átlagos használat mellett mintegy fél év alatt behozza a különbséget az alacsonyabb fenntartási költségével, akkor épphogy nem a LED a drága (vagyis a drágább). És akkor még az izzók cseréjéről nem is beszéltünk: a LED-es izzót 5-10 évente cseréljük. Találkoztak már olyan nem LED technológiával készült izzóval, ami eddig bírta? Mi igen.
Melegszik vagy sem?
Szintén tévedés azt hinni, hogy a LED nem melegszik. Az viszont igaz, hogy jóval csekélyebb mértékben, mint a hagyományos izzók. Biztos mindenki előtt ott lebeg, hogy izzócserénél meg kell várni, míg a hagyományos izzó hűl egy kicsit, mert használatkor úgy felforrósodik, hogy puszta kézzel megfogni lehetetlen. A LED nem ilyen, és értelemszerűen azért is energiatakarékosabb, mert sokkal kevesebb hőt termel, de valamennyit igen - emlékezzünk csak a bordázott hátlapra például nagyobb teljesítményű LED izzók esetében.
Nem minden a hideg fény
Sokszor halljuk azt, hogy a LED túl hideg fényű. Ez azért lehet, mert a gyártók eleinte magasabb színhőmérsékletre állították be termékeiket, azon okból kifolyólag, hogy a hideg fehér LED fényhasznosítása egy kicsivel magasabb. Ugyanakkor a hideg fény a világítástechnikában arra utal, hogy a kibocsátott fény nem sugároz infra tartományban. Ami igaz is, de ettől még meleg fényű LED-ek ugyanúgy léteznek.
CRI avagy színvisszaadás
És a LED-ek fényében tényleg fakóbbá válnak a színek? Az attól függ. Egy gyengébb minőségű LED esetében előfordulhat, hogy a színvisszaadás rossz, a jó minőségű LED-ek azonban még a fémhalogén vagy fénycsöves világítás színvisszaadását is meghaladja - a hiba tehát fennáll, de alapvetően nem a LED technológiából, sokkal inkább a termék minőségéből adódóan.