Közvilágítás környezettudatosan LED technológiával
Az utóbbi években a villamosenergia-termelési adatok és a keresleti adatok közötti különbség aggodalomra ad okot, mivel ez azt jelenti, hogy az áramellátó rendszer nem képes kielégíteni az energiaigényt. A nemzetközi tanulmányok szerint a világítás a világ villamos energiájának 19 százalékát és az otthoni energiafogyasztás 25-30% -át adja. Muszáj tehát odafigyelnünk az energiatakarékosságra.
Mitől nevezhető energiatakarékosnak, illetve költséghatékonynak a LED világítás?
A lakossági LED-ek legalább 75%-kal kevesebb energiát fogyasztanak, és 25-ször hosszabb ideig tartanak, mint az izzólámpák.
Működése során elenyésző mennyiségű hőt termel. A hagyományos izzó a kapott energia nagy részét melegítésre használja, ezáltal a fényhasznosítása elenyésző a LED-éhez képest.
A LED nem tartalmaz izzószálat, nem érzékeny a ki-be kapcsolgatásra, így ritkán szorul cserére. Nem utolsó szempont, hogy ezáltal kevesebb hulladék keletkezik és költséghatékonyabb is. A bekapcsolás után a LED-ek azonnal a névleges fényáramot adják, nincs bemelegedési időszak, tehát nincs „újragyújtási” késés.
Ugyan kevesebb karbantartást igényel, de nem szabad elhanyagolni a lámpatestek tisztítását, továbbá ellenőrizni kell a tartószerkezetet, vezetékeket csakúgy, mint minden más típus esetében. Ritka esetben szükségessé válhat az elektronika cseréje is.
Milyen hatása van a hideg árnyalatú LED fénynek az élővilágra?
A nagynyomású nátriumlámpás világításhoz képest a LED-ek színhőmérséklete hidegebb, kékes árnyalatú. A kék fény a természet alapvető eleme, maga a Nap is sugározza azt. Szerepet játszik számos élettani folyamatban, mint pl. a cirkadián ritmusban (ez az ú.n. alvás/ébrenlét ciklusait vezérlő biológiai óra) A túlzott mennyiségű mesterséges kék fény zavarokat okozhat ebben a ritmusban.
A folyamatosan fejlődő, egyre korszerűbb LED technológia mellett ez minimálisra csökkenthető anélkül, hogy a hatékonyság és teljesítmény visszaesne. A LED-ek színhőmérséklete már választható melegebb árnyalatban is.
Miért előnyösebb a kék fény az utcai világításban?
Az utcai világításban hasznos a kék fény jelenléte mind esztétikailag, mind biztonsági szempontból:
- természetesebben látszódnak a tárgyak színei
- könnyebb a tárgyak és személyek azonosítása
- jobban elkülönül a tárgy és háttér közötti kontraszt.
- nem mosódik egybe a periféra rossz látási viszonyok mellett sem
Hogyan csökkenthető a fényszennyezés LED világítással?
„Fényszennyezés: olyan mesterséges zavaró fény, ami a horizont fölé vagy nem kizárólag a megvilágítandó felületre és annak irányába, illetve nem a megfelelő időszakban világít, ezzel káprázást, az égbolt mesterséges fénylését vagy káros élettani és környezeti hatást okoz, beleértve az élővilágra gyakorolt negatív hatásokat is.” - (Az OTÉK definíciója)
A fényszennyezés leküzdésének az egyik legfontosabb eleme, hogy a fényforrások ernyőzöttek legyenek, a szükségtelen (és így káros) irányba menő fényeket kiszűrjék.
A LED-es lámpatestek szerencsére már nagyon jól irányított fényt adnak - ha megfelelően tervezik és telepítik a világítást, ez a probléma már eltűnik. A világítás legoptimálisabb vezérlése az éjszakai fényáram-szabályozással érhető el, amely a fényerő mérséklését jelenti a legkevésbé forgalmas időszakban.
Összegezve: Miért válasszunk LED világítást közvilágításként?
Energiatakarékos működésük, költséghatékonyságuk és ritkább karbantartási igényük által is előnyös a LED világítás. A köz- és közlekedésbiztonság szempontjából a jobb megvilágítási szint, környezettudatosság szempontjából pedig a LED közvilágítási rendszerek szabályozhatósága szól alkalmazása mellett.