Felszerelés előtt próbáld ki a LED fényhidat!
Mielőtt hozzáfognál a munkához érdemes letesztelni a LED fényhidat, mivel a leggondosabb szállítás mellett is előfordulhat sérülés. A próbát legegyszerűbben úgy végezheted el, ha az autó akkumulátorához csatlakoztatod a LED fényhíd vezetékeit. A piros vezetéket a pozitív, a fekete vezetéket pedig a negatív pólushoz. Ha minden rendben és világít a fényhíd, akkor kezdődhet a felszerelés.
Erre figyelj a LED fényhíd rögzítésénél!
A legfontosabb, hogy ne gumi, műanyag vagy üvegszálas felülethez próbáld rögzíteni a fényhidat vagy munkalámpát, mivel a lehetséges vibrációk egyrészt kárt okozhatnak a fényhídban, másrészt zavaróak lehetnek a fényhíd használata során.
Lehetőleg egyenes felületre szereld a fényhidat a hozzá tartozó szerelékekkel. Domború felületre használj menetvágó csavarokat. Bukócsőre vagy gallytörőre különleges szerelékre lesz szükség, amit Neked kell lehajtani vagy felfúrni a stabil rögzítés érdekében.
A Felszerelés lépései:
- Rögzítsd a tartókonzolokat a fényhíd vázának oldalán a szegecsekhez
- Helyezd fel a fényhidat olyan helyre, ahol a hátoldala jól tud szellőzni
- A csatornapántok segítségével pontosan igazítható a fényhíd
- Mérés után jelöld a furatok helyét, majd fúrd ki a lyukakat
- Rögzítsd az autóhoz a konzolokat, majd rögzítsd a konzolokhoz a fényhidat
A felszereléshez használd fel a fényhídhoz kapott összes csavart és alátétet.
Erre ügyelj a bekötéskor!
Áramtalaníts
Kösd le az akkumulátor negatív pólusáról a vezetéket (fekete), ügyelve arra, hogy vissza ne pattanhasson az akksi pólusához. Ezután csatlakoztasd le a pozitív (piros) vezetéket is.
A vezetékezésről
Fontos, hogy megfelelő méretezésű vezetéket használj, mivel az alul méretezett vezetékek felforrósodhatnak és akár tüzet is okozhatnak. Az átlagos, autóiparban használt vezetékek GPT osztályúak. Az ilyenek megfelelnek a LED fényhidak bekötéséhez is.
A vezetékeket tartsd távol a motor hőjétől és ne használj többet kábelekből, mint a szükséges hossz. Ha tetőre szerelted a fényhidat, akkor a szélvédőkeret mentén vezesd a kábeleket. Eltérő színű vezetékeket használj az egyszerűség és nyomon követhetőség kedvéért. Feketét a földeléshez, pirosat az áramellátáshoz, a sárga színűt pedig a kapcsolókhoz.
A csatlakozók
Az off-road környezethez illő vízhatlan csatlakozókat szükséges használnod. Ezek a csatlakozók szorosan illeszkednek. Ha esetleg autósboltban nem találsz ilyeneket, akkor motorcsónakokhoz való csatlakozókat is beszerezhetsz.
Relék
Ha a LED fényhíd vagy munkalámpa több, mint 5 A-t vesz fel, akkor célszerű relét is beépíteni. A relé a jármű elektromos rendszerében keletkező hiba esetén védi a fényhidat az esetleges túlterheléstől. Győződj meg arról, hogy a relé kapacitása nagyobb legyen, mint a fényhíd vagy munkalámpa által felvehető maximális árammennyiség! A célnak általában egy 40 A-es autóipari relé megfelel, de a biztonság kedvéért érdemes ellenőrizni a termékspecifikációkat.
A relék 1 A-es vagy kisebb megszakítókat használnak, így sokkal kisebb megszakítót és kapcsolóvezetéket is használhatsz az áramellátást biztosító vezetéknél. Legalább 10-A-es kapcsolót használj. A reléket és kapcsolókat a pozitív kábelhez kell csatlakoztatni.
A fentiekből is látszik, hogy azért kell némi szakértelem a felszereléshez, illetve a bekötéshez is. Bízunk benne, hogy hasznos segítséget adtunk a munkához.
Kattints ide ha minőségi LED fényhidat vagy munkalámpát keresel!