LED szalag bekötése: hozzávalók
A LED szalagos világítások telepítéséhez vannak elengedhetetlen, illetve javasolt eszközök, amik segítségünkre lehetnek a munka során. Ezek az alábbiak, a legfontosabbakkal kezdve:
- csavarhúzó - jellemzően csillagfejű, a tápegység sorkapcsokhoz
- felület zsírtalanítására alkalmas oldószer, mosószer és a szárazra törléshez papír vagy rongy
- forrasztópáka vagy forrasztó állomás - ez csak javasolt, nem elengedhetetlen
- amennyiben az előbbi nem áll rendelkezésre, akkor forrasztásmentes toldóelemek
- csatlakozók, kábelek vagyis LED szalag szerelési anyagok
- blankoló fogó vagy kés a kábelek blankolásához
- szigetelő szalag az esetlegesen fennmaradt kábelek lezárásához
Ha mindezeket magunknál tartjuk a munka kezdetekor, akkor nagy meglepetés nem érhet minket a szerelés során és valószínűleg szakszerűen el tudjuk készíteni a teljes világítást.
LED szalag bekötése: számítások és szükséges technika beszerzése
Miután a fejünkben megszületett az elképzelés, hogy milyen rendszert szeretnénk felépíteni, el kell végeznünk a megfelelő számításokat és beszereznünk a kellő eszközöket.
Ha a LED szalag kiválasztásával kezdjük a munkát, nagy hibát nem tudunk véteni. Legelőször azt kell eldöntenünk, hogy milyen fényerőt várunk el a világítástól.
- dekorációs világítás elkészítéséhez használjuk az SMD 3528 és 3014 chipekkel szerelt szalagokat
- kiegészítő és fővilágítási célra az SMD 5050 chipeseket
- kifejezetten fővilágítású, akár csak LED szalagos megvilágításhoz pedig az SMD 2835, 5630 és 5730 típusok a megfelelő választások
Miután a rendszert és a célját tisztáztuk, felmerül a napi világítási idő, mint kérdés. Fontos tisztában lennünk vele, hogy várhatóan napi hány órát világítunk az adott helyiségben, mivel ez határozza meg a tápellátás módját. Alapvetően hármat különböztetünk meg, de amikor rendszerben gondolkozunk, igazából csak egy jöhet szóba.
- Ipari LED szalag tápegység: amennyiben rendszerről beszélünk valóban, vagyis nagy mennyiségű LED szalagról és annak a megfelelően működő vezérléséről, akkor a teljesítmény igény és a várható üzemidő miatt szinte biztos, hogy ipari tápegységeket kell használnunk
- Adapter LED szalag tápegység: kisebb (5-10 méter szalag) rendszerekhez használhatóak, de csak akkor, ha a napi üzemidő nem több napi 1, maximum 2 óránál
- Vízálló LED szalag tápegység: amennyiben kültéri megoldásra van szükség, a vízálló tápegységek is használhatóak, de ezek alkalmazása elenyésző
Miután eldöntöttük, hogy milyen fényerőre van szükségünk, és milyen üzemidőt várunk el, itt az ideje, hogy elvégezzünk egy LED szalag tápegység számítást. A kalkulátor segítségével könnyedén megtudhatjuk, hogy a kiválasztott LED szalagunk milyen teljesítményű trafót igényel, ezután pedig a fenti listák egyikéből - a feszültséget szem előtt tartva - ki is választhatjuk a kellő példányt. Fontos, hogy tartsuk szem előtt a számításra vonatkozó cikkben leírt szabályokat, és azoknak megfelelően válasszunk.
LED szalag bekötése: a vezérlés kiválasztása
Ezen a ponton már tisztában vagyunk a rendszer helyével, fényerő igényünkkel, az üzemidővel, és optimális esetben van egy megfelelő teljesítményű tápegységünk.
Itt ponton érdemes meghatároznunk a következő célokat:
- szeretnénk-e RGB, esetleg RGB-W, vagyis színváltós rendszert?
- ha monokróm LED szalagokból dolgozunk, szeretnénk-e dimmelhetőre megcsinálni?
- előbbi esetben színhőmérséklet (CCT) vezérlést is szeretnénk-e?
- csoportvezérlés (Group Control) megvalósítása szükséges-e számunkra?
RGB vagy RGB-W LED szalagos rendszer esetében szükségünk van egy RGB vezérlőre, ami a színváltást és a távirányíthatóságot biztosítja számunkra. Itt érdemes végezni egy rövid számítást arra való tekintettel, hogy mekkora maximális teljesítményű vezérlőt választottunk. Abban az esetben, ha a vezérlő teljesítményét meghaladja a LED szalag teljesítménye, szükséges felhasználnunk egy, vagy több RGB jelerősítőt. RGB-W szalagokhoz természetesen elérhető RGB-W jelerősítő is. Ha erősítőt kell alkalmaznunk, célszerű a tápegységünket több, azonos méretű tápegységre cserélnünk. Itt természetesen figyelembe véve, hogy mekkora egységekre bontottuk a rendszert.
RGB vezérlő és jelerősítő bekötését az alábbi cikkben tárgyaljuk bővebben:
Monokróm LED szalagos rendszer esetében a fényerőszabályzáshoz elengedhetetlen egy LED szalag dimmer megléte. Itt szintén el kell végeznünk a választott dimmerre és a szalagokra az előbbi számítást, miszerint a teljesítményeik milyen viszonyban vannak egymással. Ha a szalagé itt is több, az előbbiek szerint szükséges felhasználnunk egy, vagy több jelerősítőt. Ha erősítőt kell alkalmaznunk, ismét célszerű a tápegységünket több, azonos méretű tápegységre cserélnünk. Itt természetesen figyelembe véve, hogy mekkora egységekre bontottuk a rendszert.
Dimmer és jelerősítő bekötését az alábbi cikkben tárgyaljuk bővebben:
Színhőmérséklet vezérlő használatakor a monokróm rendszer az irányadó, mindössze annyi különbséggel, hogy erősítőként RGB-W jelerősítőt célszerű használnunk, mivel a színhőmérséklet vezérelhető LED szalagoknak két vezérelt, és egy közös vezetéke van, így az RGB-W erősítő négy csatornájával jobban járunk ellentétben az RGB-vel, ahol a három csatornát nem tudjuk egyenlően elosztani a két vezetékre.
Amennyiben csoportvezérlés használata mellett döntünk, szükségünk van több Group Control termékre. A pontos leírást az alábbi cikkünkben vesszük át részletesen:
LED szalag bekötése: alapvető ismeretek
Érdemes pár szót ejteni arról, hogy milyen alapvető ismeretek szükségesek a LED szalag bekötéséhez. Ezekből a legfontosabbakat röviden összeírtuk:
- minden LED szalag 3 LED távolságonként, vagyis 5, néha 2,5 centiméterenként vágható a kijelölt pontokon
- forrasztani csak vágópontokon lehet
- a forrasztás maximum 5 másodpercig történhet, 250 °C körüli pákával. Bővebben itt: LED szalagok forrasztása
- minden szalag ragasztós hátlapú, de a ragasztót egy papír hátlap védi, amit felhelyezés előtt el kell távolítani
- "+" és "-" jelölések jelzik a polaritást
- UV és IR sugárzás mentesek, és azonnal teljes fényerőn világítanak
- 5 méter felett új betáplálási ágra van szükség az 5050-es és 5630-as típusoknál
- tekercsen bekapcsolni tilos, legfeljebb 1-2 másodpercre a szín ellenőrzése végett
LED szalag bekötése: a szerelés menete
Általában racionális minden szerelési folyamatot az elején elkezdeni, vagyis jelen esetben a tápegységgel, de LED szalagok esetében a felragasztás miatt sokkal célszerűbb, ha azokkal kezdjük. Mivel helyhez kötötté válik, ezért sokkal jobb, ha a végén a tápegység és a vezérlő, erősítő az, amit szabadon mozgatunk, mintha azokhoz kellene igazítanunk a LED szalagunkat.
Először is nagy vonalakban tervezzük meg fejben, hogy hova szeretnénk a szalagot felragasztani, és ehhez képest a fali kiállás a táp számára hol helyezkedik el. Ez nagyon sokban segíteni fogja a munkánkat a későbbiekben, mert tudjuk úgy méretezni a betáplálási kábeleket, a vágó- és toldópontokat, hogy a végén minden kézre essen, és megfelelő hosszúság legyen mindenhol.
Mivel a vezérlésnél is több megoldás létezik, így négy, egymástól eltérő rendszert különböztetünk meg, amik mind más és más bekötést igényelnek. Ezeket külön-külön az alábbi négy cikkben vettük végig:
- RGB LED szalagos rendszer felépítése jelerősítővel
- Monokróm LED szalagos rendszer felépítése jelerősítővel
- LED szalagos rendszer felépítése színhőmérséklet (CCT) vezérlővel
- Group Control RGBW LED szalagos rendszer felépítése
LED szalag bekötése: ellenőrzés és próba
Ha készen vagyunk a rendszer telepítésével, és reményeink szerint jól sikerült mindent bekötnünk, a beüzemelés előtt menjünk végig mindenen egyszer, és tegyük fel az alábbi kérdéseket:
- Mindenhol helyes polaritással kötöttük be az eszközöket?
- A forrasztások jól sikerültek, nem lehetnek kontakthibásak esetleg?
- A tápegységet megfelelően kötöttük be? Ha nem vagyunk benne biztosak, leírás hozzá: Hogyan kössünk be egy LED tápegységet?
- Bonyolultabb, több erősítős rendszerek esetében a közös szálak mindenhol közösítve vannak?
Ha látszólag nem vétettünk hibát, helyezzük áram alá a tápegységet. Ezen a ponton a tápegység(ek)en elhelyezett visszajelző LED (általában zöld) világítani kezd. Ebben az esetben feltételezhetjük, hogy a táp szekunder oldalán megjelenik a 12V-os feszültség, és a vezérlő, majd az erősítő is működni kezd. Vannak vezérlők, amik gyárilag standby állapotban kapcsolnak be, ilyenkor a LED szalag sötét marad, de mindössze annyi dolgunk van, hogy a távirányítóval bekapcsoljuk a vezérlőt. Ha ez sikerült, a rendszerünk teljesen üzemképes, és mindennek világítania kell.
Amennyiben mégis valami hiba lenne, mindig ott kell keresnünk a hibát, ahol a működésben legutóbb "belenyúltunk". Ilyen lehet több világító szegmens párhuzamos üzemeltetésénél a betáplálás, forrasztás, vagy a szegmenseket kiszolgáló erősítő bekötése. A könnyebbség kedvéért felsoroltunk pár gyakori hibát:
- Semmi nem működik: vezérlő ki van kapcsolva, vagy a rendszer nem kap áramot. Ellenőrizzük a tápegység visszajelzőjét, ha az világít, akkor a vezérlő bekötését. Ha a vezérlőről csak erősítőket hajtunk meg, akkor ezeket is.
- Ha csak egy szegmens nem megy, de minden más igen: az adott szegmens erősítőjét vagy a tápegységet ellenőrizzük, illetve a LED szalag betáplálását, mivel könnyen lehet egy rossz forrasztás a hibás.
- Több betáplálással működő rendszereknél a rendszer egy része nem világít: vélhetően tápegység hiba, ellenőrizzük a visszajelzőt. Ha az világít, akkor a szekunder oldalon lesz rosszul bekötve a kábel.
Természetesen ezeknél még sokkal több meghibásodásról lehet szó, de az előbbiek lefedik az esetek 80%-át, így ha ezek nem hoztak eredményt, e-mail-ben korlátlanul, telefonon munkaidőben elérhetőek vagyunk.
Kattints ide és válassz most LED szalagot webáruházunkból!
Led szalag szett: (Tápegység, Led szalag, Kiegészítők) vásárlása esetén további kedvezmények!
Szakmai segítség nyújtás az alábbi címen: info@artled.hu